עיצוב הוא המתווך בין המידע להבנה

December 20, 2017

 

עיצוב מידע הוא תחום העוסק בתכנון ועיצוב של התוכן והסביבה בה הוא מוצג, במטרה לשפר את העברת המידע באופן אופטימלי. התחום עוסק בהצגה של נתונים, מידע וידע כך שניתן יהיה להפיק ממנו תועלת בצורה נוחה ופרודוקטיבית.

לכאורה, נדמה שעיצוב עוסק בצורה החיצונית של המידע בלבד, אך לא כך הדבר. עיצוב מידע אמיתי מאפשר להעביר ידע וניתוח נתונים באופן נגיש וקליט, תוך כדי הצגת המידע באופן מובנה. בעידן בו אנו מוצפים במידע וקצרים בזמן, עיצוב המידע הכרחי על מנת לקלוט נתונים.

בהכשרה הצוערים נדרשים להכנת מסמכים, תכנים, מצגות, ניירות מדיניות ועוד. זאת רק הכנה לשלב ההשמה בו נדרשים הבוגרים להנגיש מידע ולפשט תכנים במצגות, תכניות עבודה, ניירות מדיניות, פרסומים של הרשות וכדומה. היכולת לאסוף ולנתח מידע היא רק ההתחלה, השלב השני ולא פחות חשוב הוא עיצוב המידע.

 

ויזואליזציה של נתונים: לא רק אסתטיקה​

דיוויד מק'אדמס, סופר ועיתונאי בריטי בעברו וכיום מעצב המתמחה בוויזואליזצית מידע, טוען כי אנו חיים בעידן של עומס נתונים ואינפורמציה. את הבעיה המאתגרת, אשר מקשה עלינו בהתנהלות היומיומית, ניתן לפתור בקלות, לדבריו, באמצעות הצגה שונה של הדברים בצורה ויזואלית. כך, הוא אומר, ניתן לגרום למקבל המסר להתרכז

 

בדברים החשובים, ולהגיע למצב בו יבין מהר יותר את הפרטים הרלוונטיים.

"עלינו להשתמש בעיניים כדי להעביר מידע", הוא קובע ומוסיף כי "מומחים צריכים לארגן את המידע בצורה ויזואלית שתאפשר לנו לקלוט ולעבד אותו טוב יותר - במקום רשימות נתונים, עצבו דיאגרמות פשוטות לתפיסה". כדוגמא הוא נותן מפת דרכים, אשר תוביל אותנו טוב יותר ליעד מרשימת הוראות.

מק'אדמס עוסק בהפיכת מידע מסועף, בדגש על נתונים מספריים מורכבים, למצגים פשוטים ומרשימים מבחינה עיצובית. עיצוב מוצלח, לטענתו, הוא הדרך הטובה ביותר לנווט בין הררי אינפורמציה ועשוי אף לשנות את השקפת עולמנו. "אינפורמציה היא הנפט החדש", מצטט מק'אדמס, "מדובר במשאב שנמצא סביבנו ואנו עושים בו שימוש ללא הכרה, גם כדי להתניע את החדשנות שלנו".

סרטון טד של דיוויד מק'אדמס – היופי של המחשת מידע

האתר של מק'אדמס – Information Is Beautiful

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

דרכה של ישראל לשגשוג כלכלי וחברתי

April 3, 2018

1/1
Please reload

Recent Posts

November 13, 2018

February 22, 2018

January 9, 2018

December 24, 2017

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags